Cemre Ayhan Sönmezgil

Uzman Klinik Psikolog
Tüm Psikologları Gör

Hakkında

Üsküdar Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra Universität Wien’de Almanca ve psikoloji dersleri aldı. 2015 yılında lisans eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji bölümünde onur öğrencisi olarak ve sosyoloji yan dalı yaparak tamamladı. Lisans eğitimi süresince çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde görev aldı. Yine bu süreçte Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (MMPI) ve Frostig Görsel Algı Testi, Bender Gestalt Görsel Motor Algılama Testi, Louisa Düss Psikanalitik Öykü Testi gibi ‘Çocuklara Uygulanan Testler’ eğitimlerini başarıyla tamamladı. Surp Pırgiç Ermeni Hastanesinde serviste ve poliklinikte grup terapilerine ve vizitlere katılarak, Doğa Koleji’nde PDR birimi ile çalışarak stajlarını yaptı. Lisans eğitimi ile birlikte Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde pedagojik formasyon eğitimini de tamamlayarak rehber öğretmen olmaya hak kazandı. Özel bir anaokulunda psikolog olarak çalışmaya başladı. Yüksek lisansını Işık Üniversitesi Klinik Psikoloji bölümünde ‘Mesleki Tükenmişliğin Psikopatoloji, İnanç ve Kontrol Odağı Yönünden Değerlendirilmesi’ başlıklı tezi ile tamamladı. Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde farklı servislerde yatan hastalar ile çalıştı ve süpervizyon eşliğinde danışan görmeye başladı. Bilişsel Davranışçı Yaklaşımla grup terapilerine katıldı. Yüksek lisans eğitimi sırasında Prof. Dr. Hakan Türkçapar’dan Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimi aldı. Yüksek lisansının ardından Kartal Belediyesi Kadın Danışma Merkezi’nde klinik psikolog olarak çalışmaya başladı. Bu esnada Çözüm Odaklı Terapi eğitimini, Nöropsikoloji eğitimini, Psikodinamik Terapiler eğitimini ve Çocuk Odaklı Oyun Terapisi eğitimini tamamladı. Rorschach ve TAT Uygulayıcı eğitimi ve Çocuk Gelişimi lisans eğitimi sürmektedir. Şu an özel bir okulda çocuklarla uzman psikolog olarak çalışmakta ve klinik uygulamalarına devam etmektedir.

Çalışma Alanları

Duygudurum Bozuklukları

İletişim Problemleri

İlişki Sorunları

Kaygı

Özgüven Problemleri

Psikosomatik Bozukluklar

Sınav Kaygısı

Yeme Bozuklukları


Eğitim

İstanbul Bilgi Üniversitesi

Psikoloji / Lisans

Işık Üniversitesi

Klinik Psikoloji / Yüksek Lisans

Seminerler ve Konferanslar

• Oyun Terapisi Uygulayıcı Eğitimi - Toplum Ruh Sağlığını Koruma Derneği

• Rorschach ve TAT Uygulayıcı Eğitimi - Rorschach ve Projektif Testler Derneği

• Psikodinamik Terapiler: Teori ve Uygulama Eğitimi - Psikodinamik Terapiler Merkezi

• Nöropsikoloji Eğitimi, Nöropsikoloji Derneği

• Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi Eğitimi - Psikoloji Akademisi

• Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi - Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği

• Pedagojik Formasyon Eğitimi - Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (2015)

• Çocuklara Uygulanan Objektif Testler Eğitimi (Frostig Görsel Algı Testi, CAT, Louisa Düss Psikanalitik Öykü Testi, AGTE, Bender Gestalt Görsel Motor Algılama Testi, Metropolitan Okul Olgunluğu Testi, Koppitz İnsan Çizim Testi, Gesell Gelişim Testi)- PADEM Psikoloji (2014)

• MMPI Uygulayıcı Eğitim Programı - Uluslararası Psikologlar Derneği (2014)

Daha iyi hissetmeye bugün başlayın

Uygulamayı indirin ve size en uygun psikologla eşleşin. Uzman psikoloğunuzla uyumunuzu görmek için 15 dakikalık ücretsiz ön görüşme yaparak terapi yolcuğunuza başlayın.