Ücretsiz Terapi Bulabilir Miyim? Hiwell Nasıl Çalışıyor? Hiwell Ücretli Mi?

Daha iyi hissetmeye bugün başlayın

Siz de 700 bin mutlu danışanımız gibi hayatınızın kontrolünü elinize alın.

Ücretsiz terapi bulmak zor olabilir. Online olarak ücretsiz hizmet veren bir psikolog bulursanız, muhtemelen kar amacı gütmeyen bir kuruluş, bir belediye hizmeti, dini bir kurum veya psikologlara sınırlı erişim sağlayan bir site aracılığıyla olacaktır.

Psikolojik destek almanın bir yolu da sizinle benzer problemler yaşayan insanların bulunduğu bir destek grubunun parçası olmaktır. Bir grup kişi ile üye olduğunuz bir destek grubunuz da olabilir. Bu tür gruplar bir uzman psikolog tarafından yönetilmediklerinde genellikle ücretsizdir. Evet, çoğu destek grubu ücretsizdir, ancak bir uzman psikolog tarafından yönetilmedikleri için uzun vadede faydadan çok zarara bile sebep olabilirler. Ancak bir uzman psikolog liderliğinde olmayan destek grupları sadece benzer problemler yaşayan kişilerin bireysel deneyimlerine dayandığı için faydadan çok zarara sebep olabilirler.

Peki Ya Terapi Ücretsiz Olsaydı?

Pek çok uzman psikoloğumuzun ise hemfikir olduğu bir konu var, terapinin etkili olması için danışan tarafından önemsenmesi gerekiyor. Buraya kadar gayet anlaşılır. Fakat şöyle bir durum daha var: Tezat duyulsa da, terapi ücretsiz hale geldiğinde danışan sıklıkla terapiye karşı motivasyonunu kaybediyor, terapi gözünde değersizleşebiliyor, seansları unutabiliyor veya psikoloğuna haber dahi vermeden seanslara son verebiliyor.

Aslında danışanın terapiyi, para ödeyecek kadar önemseyip önemsemediğini sorgulaması, onu kimsenin buna zorlamadığını, eğer yapacaksa bunun kendine yaptığı bir yatırım olduğunu fark etmesi, ve bunu isteyip istemediğini kafasında tartması gerekiyor. Genellikle terapiye gerçekten baş koymuş, hayatını değiştirmeye ve kendisini iyileştirmeye istekli danışanlar için terapi, kendileri için bugüne kadar yaptıkları en büyük, en değerli yatırım olarak görüldüğünden dolayı bu hizmet için ödedikleri ücret, karşılığında edindikleri kalıcı ve paha biçilmez değişimin, huzurlu ve mutlu bir hayata geçişin yanında sembolik bir teşekkür hediyesi olarak kalıyor.

Bizim de Hiwell olarak yaptığımız işin en tatmin edici yanı bu olsa gerek. İnsanların alanında yetkin bir uzman psikologla birlikte kendi potansiyelini keşfetmesine ve günlük hayatını zorlaştıran problemlerin çözülmesine destek olmak. insanları iyileştirmek ve mutlu etmek.

Terapiye yani psikolojik danışmanlığa para ödemek size anlamsız geliyorsa, sorgulamaya belki şu sorulardan başlayabilirsiniz: Duygularınız, mutluluğunuz, korkularınız, gözle görülmediği için, onları değerli veya anlamlı görmüyor, dolayısıyla onlar “yüzünden” para kaybetmek fikri size saçma geliyor olabilir mi? Peki genel olarak duygularınızı ihmal etme eğiliminiz oluyor mu? Bu sorulara cevabınız “evet” ise, bu bile terapiye başlamak için oldukça önemli bir sebep.

Çünkü siz duygularınızı sürekli olarak göz ardı ederseniz, onlar zamanı geldiğinde kendilerini size gösterebilmek için yıkıcı boyutlara ulaşabilir, hayatınızın kontrolünü elinizden alabilirler. Psikolojik sorunların çok büyük bir kısmının oluşma sebebi tam olarak bu duyguları ihmal etmek.

Bu sorular ve yanıtları belki size yeni bir yol gösterebilir. Sorular üzerine düşündükten sonra hisleriniz ne durumda bilemeyiz, ancak umarız biz kendi bakış açımızı olabildiğince şeffaf bir şekilde size aktarabilmişizdir.

Psikolojik Danışmanlık Hizmetine Neden Ücret Ödemem Gerekiyor?

Gelelim bu sorunun bir de daha somut kısmına. Kaliteli terapi neden ücretli olmak zorunda? Hiwell, uzman psikologlara özellikle piyasaya göre oldukça uygun bir fiyatla erişim sunar ancak seanslar ücretsiz değildir. Hiwell’deki uzman psikologlar, psikoloji alanında lisanslarını, klinik psikoloji alanında da yüksek lisanslarını tamamlamış, bunu meslek edinmiş uzmanlar, ve Hiwell’in hizmet kalitesinin bu denli yüksek tutulabilmesinin yegane sağlayıcıları.

Hiwell’deki farklı uzmanlık alanlarına sahip psikologlar, her bir uzmanın uzmanlık alanı farklı ve hepsi sizinle benzer durumlar yaşayan pek çok kişiyle yıllardır çalışarak tecrübe edinmiş ve bu kişilerin hayatlarındaki bu zorlu dönemleri geride bırakmasını sağlamış uzmanlardır. Zorlu dönemlerden bu kişileri başarıyla çıkarmış kişiler. Dolayısıyla, uzman psikologların bunca senelik eğitiminden, birikiminden, kliniklerden hastanelere yaptığı stajlardan ve verdiği tüm emeklerden faydalandığınızda, onlara verdikleri hizmet karşılığında belirli bir ödeme yapmanız gerekiyor.

Umarız bu yazı kafanızdaki bazı soru işaretlerini az da olsa gidermiştir. Her türlü sorunuz için bize hello@hiwellapp.com adresi üzerinden ulaşabilir veya psikolojiyle ilgili sorularınız için web sitemizdeki Soru-Cevap kısmından sorunuzu iletebilirsiniz. Ekibimiz size en kısa zamanda dönüş yapacaktır.

*Sitemizde bulunan yazılar tıbbi tavsiye içermez ve yalnızca farkındalık yaratmak amaçlıdır. Yazılardan yola çıkarak bir hastalık tanısı konulamaz. Hastalık tanısını yalnızca psikiyatri hekimleri koyabilir.