Çift ve Aile Terapisi Nedir?

Çift ve aile terapisi, ilişki sorunlarını anlamak ve çözmek için destek alabileceğiniz etkili bir yaklaşımdır.

Hiwell ile Tanışın
Bireysel Terapi

Çift ve Aile Terapisi

Çift ve aile terapisi, ilişkinizde tekrarlayan sorunları ve yıpratıcı örüntüleri anlamak, bu doğrultuda partneriniz ile beraber aksiyon alarak var olan ilişkinizi sağlamlaştırmak, bilinç kazanarak, zorlayıcı döngüden kurtulmak, sorunların üstesinden gelmek amaçları taşır.

Çift ve aile terapisi, iletişim problemleri, tekrarlayan tartışmalar, fiziksel veya duygusal uzaklaşma, güven problemi veya aldatma, cinsellik ile ilgili sorunlar, aile içi konular veya dış sebeplerden kaynaklı sorunlar gibi konular içerebilir.

Çift ve aile terapisi için ayrıca “ilişki terapisi”, “evlilik terapisi”, “aile terapisi” isimleri de kullanılır.

Bir çift terapistine danışmak, duygularınızı ifade etmenize, sorunlarınızı partneriniz ile doğru bir şekilde paylaşmanıza ve ilişkide tekrarlayan çatışmalarınızı çözmenize yardımcı olabilir. Siz ve partneriniz ilişkinizde zorluklar yaşıyorsanız bir çift terapistine başvurarak ilişkinizdeki sorunları düzeltmek için destek alabilirsiniz.

Çift ve Aile Terapisine Ne Zaman Gidilmeli?

İlişkide çatışmalar artmış ve ilişki partnerler için bir stres kaynağı olmaya başlamış olabilir. Bu noktada ne zaman destek almanızın gerektiği sorusu doğar. Çift terapisine ihtiyaç duyduğunuza dair bazı sinyaller şunlardır:

Kavga ve tartışmaların artması
Olumsuz iletişimin (eleştiri, aşağılama, savunma, defansa geçme) artması
Olumlu etkileşimin azalması
Duygusal yakınlığın azalması, partnerlerin birbirlerinden uzak hissetmesi
Güven ve sadakatte yaşanan problemler
Cinsel problemler
Geniş aile ile ilgili yaşanan problemler
Finansal problemler
Çocuk ile ilgili problemler (karar alma, sınır koyma vb.)
Boşanma süreci

Çift ve Aile Terapisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Çift ve aile terapisi ilişkilerinde iletişim problemleri, tekrarlayan tartışmalar, fiziksel veya duygusal uzaklaşma, güven problemi veya aldatma, cinsellik ile ilgili sorunlar, aile içi konular veya dış sebeplerden kaynaklı sorunlar deneyimleyen çiftler için yardımcıdır.

Çift terapisine evli çiftler katılabildiği gibi birlikte olan ve ilişkilerinde sorun yaşayan herhangi bir çift de katılabilir. Burada önemli olan sorunları çözmek için istekli olmaktır.

Seans süresi terapistin çalıştığı ekole göre değişkenlik gösterebilir ancak genellikle 30 dakika - 1 saat arasında değişmektedir. Hiwell Online Terapi Platformu’nda seans süresi 50 dakikadır.

Değişime açık olmak, çift terapisinden fayda sağlamak için en önemli adımlardandır. Değişime ve iletişime açık partnerler sorunlarını çözmek için bir uzman eşliğinde düzenli aralıklarla görüşerek daha iyi bir iletişim geliştirebilir, ilişki içerisinde oluşabilecek problemleri çözmek için gerekli becerileri kazanabilirler.

Çift ve aile terapisi seans ücreti uzman bazında değişiklik gösterebilmektedir. Hiwell Online Terapi Platformu’nda bir çift ve aile terapisti ile her bir seans ücreti 1248 TL’dir.

Çift ve aile terapisi genel olarak 8 ile 24 seans arası sürebilmektedir. Görüşme sıklığı ve görüşmelerin ne zaman sonlandırılacağı terapist ile beraber karar verilir ancak genellikle haftada bir görüşme şeklinde ilerlenir.

Terapist uygun gördüğü durumda çift ve aile terapisi seanslarına tek gitmek de mümkündür. Gerektiği durumlarda kimi zaman diğer partnerin de katılımı istenebilir.

Çift ve aile terapisinde amaç yalnızca barışmak değildir. Partnerler için ilişkinin yıkıcı olduğu durumlarda, özellikle de çocuklar var ise, ayrılık sürecini değerlendirmek ve doğru şekilde atlatmak için çift ve aile terapistine başvurmak iyi bir seçenektir.