Bireysel Terapi Nedir?

Kendi içsel yolculuğunuzda rehberlik eden bir terapi yaklaşımı arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Danışanın önceliklerine ve ihtiyaçlarına odaklanan bir terapi süreci için, çeşitli terapi ekollerini keşfedin.

Hiwell ile Tanışın
Bireysel Terapi

Bireysel Terapi

Bireysel terapi, danışanın yaşamında karşılaştığı duygusal zorlukların ve kişiliğe dair sorun veya bozuklukların bir terapist eşliğinde çözüme ulaştırılmasını hedefleyen psikoterapi tekniğidir.

Bireysel terapide en önemli noktalardan biri danışan ve terapist arasında kurulan ilişkidir. Terapist sürece eşlik eden, danışanın problemleri üzerinde derinleşmesini, bir kavrayış ve kabulleniş edinmesini destekleyen konumdadır.

Birbirinden farklı birçok psikoterapi ekol ve tekniği bulunur. Her terapist, çalışma alanına dair eğitimlerini tamamlamıştır ve seanslarda uzmanlaştığı tekniği kullanır.

Terapi seanslarında kullanılan ekol ve yönelimler arasında Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT), Şema Terapi, Psikodinamik Terapi / Psikanalitik Terapi, Varoluşçu Terapi, Gestalt Terapi, EMDR Terapi, Duygu Odaklı Terapi, Kabul ve Kararlılık Terapisi (ACT), Bilinçli Farkındalık Temelli Bilişsel Terapiler, Sistematik Terapi gibi teknikler bulunur.

Bireysel Terapiye Ne Zaman Gidilmeli?

Günlük yaşamınızı etkileyen sorunlar, romantik ilişkinizde veya arkadaşlıklarınızda tekrarlayan örüntüler, ailevi sorunlar, olumsuz yaşam deneyimleri, kayıp ve yas süreci, duygusal yorgunluk gibi durumlarla tek başınıza baş etmekte zorluk yaşıyor olabilirsiniz. Bireysel psikoterapi desteği alma ihtiyacınız olduğunu gösteren bazı belirtiler şunlar olabilir:

Stres ile baş etmede zorlanmalar
Travma ve tekrarlayıcı düşünceler
Depresyon veya depresif belirtiler
Yoğun kaygı (anksiyete) belirtileri
Fobiler
İlişkilerde zorlanmalar
Psikolojik desteğe de ihtiyaç duyulan tıbbi problemler
Bağımlılık (Alkol bağımlılığı, kumar bağımlılığı, madde bağımlılığı vb.)
Öfke kontrol problemleri
Yeme bozuklukları
Cinsel bozukluklar
Kendini keşfetme ve anlama isteği

Bireysel Terapi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Terapide ilk görüşme, terapistin çalıştığı yönteme göre farklılıklar gösterebilir ancak genel olarak danışanı terapiye getiren konular, danışanın terapiden bekledikleri ve genel terapi süreci hakkında konuşulur. Terapist, terapi süreci hakkında bilgilendirme yapabilir, danışanın psikolojik ve psikiyatrik geçmişini öğrenmeye yönelik sorular sorabilir.

Seans süresi terapistin çalıştığı ekole göre değişkenlik gösterebilir ancak genellikle 45 dakika - 1 saat arasında değişmektedir. Hiwell Online Terapi Platformu’nda seans süresi 50 dakikadır.

Terapistin çalıştığı ekol ve yaklaşıma göre seansa devamlılık süresi değişiklik gösterebilir. Bilinçdışını keşfetme ve iç görü kazanmayı hedefleyen psikanalitik / psikodinamik terapilerde seans süreci daha uzun olabilirken, davranışçı ve bilişsel terapi ekollerinde bu sürenin 8-16 seans arası olması beklenir.

Seanslara genellikle haftada bir görüşme şeklinde ilerlenir. Görüşme sıklığı ve görüşmelerin ne zaman sonlandırılacağı terapist ile beraber karar verilir.

Bireysel terapi seans ücreti uzman bazında değişiklik gösterebilmektedir. Hiwell Online Terapi Platformu’nda bir bireysel terapist ile her bir seans ücreti 1248 TL’dir.

Psikoterapi konuşmaya dayalı, terapist ve danışan arasında kurulan bağın ve ilişkinin temel alındığı bir psikolojik destek tekniğidir. Araştırmalar çevrimiçi ortamda gerçekleşen terapi seanslarının yüz yüze seanslar kadar etkili olabildiğini göstermektedir.