Aşağıda insanların bazen stresli deneyimler karşısında yaşadıkları sorunların ve şikayetlerin bir listesi bulunmaktadır. Geçtiğimiz ay içerisinde bu sorunlardan ne kadar rahatsız olduğunuzu seçiniz.

1 - Geçmişte yaşamış olduğunuz olumsuz ve zorlayıcı olayla ilişkili, rahatsız verecek şekilde tekrarlayarak zihninizde canlanan anılar, düşünceler ya da görüntüler oldu mu?

2 - Geçmişte yaşamış olduğunuz olumsuz ve zorlayıcı olayla ilişkili, rahatsız verecek şekilde tekrarlayan rüyalarınız var mı?

3 - Aniden geçmişte yaşadığınız olumsuz ve zorlayıcı olayı hatırlayarak sanki yeniden yaşıyorsunuz hissine kapıldığınız ve davrandığınız oluyor mu?

4 - Geçmişte yaşamış olduğunuz olumsuz ve zorlayıcı olayı hatırlatan konuşma, ortam ve kişiler ve de duygular size mutsuzluk, üzüntü ve alt üst olma duygusu yaşatıyor mu?

5 - Geçmişte yaşamış olduğunuz olumsuz ve zorlayıcı olayı hatırlatan konuşma, ortam ve kişi vb. benzeşen uyaranla karşılaştığınızda kalp çarpıntısı, terleme, nefes darlığı, titreme, uyuşma, ağrı vb. bedensel tepkileriniz ortaya çıkar mı?

6 - Geçmişte yaşamış olduğunuz olumsuz ve zorlayıcı olay hakkında konuşmaktan, düşünmekten kaçınır, olay hatırlatan duygulardan uzak durur musunuz?

7 - Size geçmişte yaşamış olduğunuz olumsuz ve zorlayıcı olayı hatırlattığı için bazı kişilerden, ortamlardan ve eylemlerden kaçınır ve uzak durur musunuz?

8 - Geçmişte yaşamış olduğunuz olumsuz ve zorlayıcı olayın bazı bölümlerini hatırlamakta zorlanır mısınız? Olaylar arasında bağlantıları kurmada zorlandığınız boşluklar var mı?

9 - Eskiden hoşlanarak yapmakta olduğunuz etkinliklere olan ilginizi kaybettiniz mi?

10 - Kendinizi diğer insanlardan uzak ve ayrı hissediyor musunuz?

11 - Kendinizi duygusal açıdan donuklaşmış, yakınlarına ve olaylara kargi sevinme, üzülme ve ağama duygularınız uyuşmuş gibi hissettiğiniz oluyor mu?

12 - Geleceği planlamanın anlamsız ve boş olduğunu hissediyor musunuz?

13 - Uykuya dalma ve sürdürme güçlüğünüz var mı?

14 - Kendinizin gergin, tahammülsüz, sınırlı ve çabuk öfkelenen biri olduğunu hissediyor musunuz?

15 - Dikkatinizi toparlamada ve sürdürmede bir güçlüğünüz oldu mu?

16 - Kendinizi aşırı derecede gergin, her an olumsuz bir şey olacağı hissi ile tetikte ve diken üstünde hissediyor musunuz?

17 - Çevreden gelen uyarılara abartılı tepkiler gösterdiğiniz, kolaylıkla irkildiğiniz ve sıçradığınız oluyor mu?


*Sitemizde bulunan testler tıbbi bir tavsiye içermez ve tanı koymaz. Hastalık tanısını yalnızca psikiyatri hekimleri koyabilir.

Daha iyi hissetmeye bugün başlayın

Uygulamayı indirin ve size en uygun psikologları inceleyin. Uzman psikoloğunuzla uyumunuzu görmek için 15 dakikalık ücretsiz ön görüşme yaparak terapi yolcuğunuza başlayın.