Çocuk Ergen Terapisi Nedir?

Çocuk ve ergen terapisi, çocukluk ve ergenlik dönemlerindeki duygusal ve gelişimsel zorluklara yönelik uygulanan bir terapi yöntemidir.

Hiwell ile Tanışın
Bireysel Terapi

Çocuk Ergen Terapisi

Çocuk ve ergen terapisi, çocukluk ve ergenlik dönemlerindeki duygusal ve gelişimsel zorluklara yönelik uygulanan bir terapi yöntemidir. Yaş aralığı genellikle 5 ile 18 arasında değişir. Terapide amaç, çocuk veya ergenin zihin işleyişini anlamak, ilgili semptomları azaltmak ve psikolojik refahı sağlamaktır. Terapist, çocuğa / ergene ona sıkıntı veren konularda eşlik eder ve bunların üstesinden gelmek için ebeveynler ile birlikte çalışabilir.

Ergen terapisi, genç yetişkinlerin duygu, düşünce ve davranışlarını anlamlandırmayı amaçlamaktadır. Teknik olarak geleneksel konuşma terapisi şeklinde gerçekleşebileceği gibi sanat terapisi gibi gençlerin ifade şekillerini yansıtan çeşitli teknikler de içerebilir.

Çocukların zihninin işleyişini ve etraflarındaki dünyayı yorumlama şekillerini anlamak için konuşma terapisinin yanı sıra oyun terapisine de başvurulabilir. Terapist ile oyun yoluyla iletişim kuran çocuk, kendisini, ilişkilerini ve onun dünyasında kendisini rahatsız eden şeyleri bu şekilde dışa vurmuş olur.

Çocuk Ergen Terapisine Ne Zaman Gidilmeli?

Gündelik yaşamlarında çeşitli problemlerle karşılaşan, zor bir dönemden geçen veya desteğe ihtiyacı olduğu düşünülen durumlarda bir çocuk ergen terapistine başvurmak düşünülebilir. Çocuğunuzun veya bir genç yetişkinin terapiye ihtiyacı olduğunu gösteren bazı göstergeler şunlar olabilir:

Depresyon veya depresif durum belirtileri
Kaygı (Anksiyete)
Duygusal veya davranışsal zorlanmalar
Yeme sorunları
Akran zorbalığı
Yakın çevre ile ilişki sorunları
Kendi kendine zarar verme
Travma
Bağlanma ile ilgili problemler
Gelişimsel problemler

Çocuk Ergen Terapisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Çocuk Terapisi genellikle okul öncesi yaşlardan itibaren başlayabilir. Ancak her çocuğun ihtiyacı farklıdır ve bir çocuk ve ergen psikoloğu ya da psikiyatristi 0-18 yaş aralığındaki tüm çocuklara psikolojik destek sunabilir.

Ergenlik dönemi 12 ve 18 yaş aralığını kapsar ancak bu her ergen için değişkenlik gösterebilir. Erken ergenlik veya geç ergenlik söz konusu olabileceğinden bu konuda bir uzmana danışmak gerekir.

Çocuk ve ergen terapisi genellikle 45 ile 60 dakika arasında değişir. Oyun terapisi uygulamaları çocuğun odaklanma süresi, enerji seviyesi ve adaptasyonuna bağlı olarak terapist tarafından uygun görüldüğü takdirde değişiklik gösterebilir. Hiwell Online Terapi Platformu’nda seans süresi 50 dakikadır.

Çocuk ve Ergen Terapisi seans ücreti uzman bazında değişiklik gösterebilmektedir. Hiwell Online Terapi Platformu’nda bir Çocuk ve Ergen Terapisti ile her bir seans ücreti 1248 TL’dir.

Çocuk veya ergenin gelişimsel sürecine ve ihtiyacına göre değişebilse de terapist ile görüşmeler genellikle 10-15 seans sürebilir.