Esra Yavuz avatar

Esra Yavuz

Uzman Klinik Psikolog

İlişki Sorunları Ani Duygusal Değişimler Kendini Tanıma Olumsuz Anılar ve Deneyimler Tekrarlayan Yaşam ve Kişilik Örüntüleri

Eğitim

  • İzmir Ekonomi Üniversitesi

    Klinik Psikoloji / Yüksek Lisans

  • Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)

    Psikoloji / Lisans

Çalışma Ekolleri

Bilişsel Davranışçı Terapi

Hakkında

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümünü onur derecesiyle tamamladıktan sonra İzmir Ekonomi Üniversitesi Klinik Psikoloji bölümüne başlamış ve yüksek onur derecesiyle mezun olmuştur. Yüksek lisans eğitimi sırasında ağırlıklı olarak Psikanalitik ve Bilişsel Davranışçı yaklaşımlar üzerine eğitim görmüştür. Tezinde beliren yetişkinlerin ebeveynleriyle olan ilişkisinin iyi oluş hallerine etkilerini araştırarak hem gelişim psikolojisi hem de klinik psikoloji alanlarını çalışmıştır. İzmir Ekonomi Üniversitesi Psikoloji Uygulama Araştırma Merkezi’nde süpervizyon kapsamında iki dönem boyunca yetişkinler ile bilişsel davranışçı yönelimli psikoterapi çalışmaları yürütmüştür. Satir Pacific Institute tarafından onaylı Satir Dönüşümsel Sistemik Aile Terapisi Eğitim Programına devam etmektedir. Psikoterapi eğilimi olarak sistemik ve bilişsel-davranışçı terapi uygulamalarından yararlanmaktadır ve süpervizyon almaya devam etmektedir.

Çalışma Alanları

Eklektik Terapi İletişim Problemleri Evlilik ve Evlilik Öncesi Konular Erteleme Davranışı Ebeveynlik Duygudurum Bozuklukları Bedenselleştirme-Somatizasyon Duygu Düzenleme Güçlüğü Aldatma Akran Zorbalığı Aile İçi İletişim Sorunları Sistemik Aile Terapisi Bilişsel Davranışçı Terapi DEHB Sosyal Kaygı

Seminerler ve Konferanslar

  • Çocuk Ergen ve Aile Terapisinde Güncel Konular ve Olgu Tartışmaları, Prof. Dr. Bahar Gökler, Doç. Dr. Ilgın Gökler Danışman, Ardıç Ruh Sağlığı Merkezi, 14 Hafta (42 saat)
  • Satir Dönüşümsel Sistemik Çift ve Aile Terapisi, Sibel Erenel Satir İnsan Gelişimi ve Aile Terapisi Enstitüsü, 3 yıl (devam etmekte)
  • Terapide Fark Yaratan nedir? Dr. Barry Duncan, Seyir Psikoloji
  • Kendine Zarar Verme ve İntihar için ACT, Dr. Russ Harris, Contextual Consulting