Handan Dilek Arar

Uzman Klinik Psikolog
Tüm Psikologları Gör

Hakkında

Uludağ Üniversitesi Psikoloji bölümünden 2009 yılında mezun olmuştur. Klinik psikoloji yüksek lisansını Üsküdar Üniversitesinde “Ruminasyonun Gelişimsel Zemini; Ruminatif Düşünme Biçiminin Çocukluk Çağı Ruhsal Travmaları ve Çocuklukta Algılanan Ebeveyn Kabul Reddi ile İlişkisinin İncelenmesi” isimli tez çalışması ile onur derecesiyle tamamlamıştır. Yaptığı stajlar sonrasında, meslek hayatına rehabilitasyon merkezinde özel çocuklar ve ailelerine yönelik psikolojik destek çalışmaları ile başlamış, sonrasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde farklı şehirlerde askeri öğrenci, er/erbaş, rütbeli/sivil personel ve ailelerinin psikoljik danışmanlık ve psikoterapi hizmetlerini yürütmüştür. Görevi kapsamında “Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu Komutanlığı Öğrencilerinin Askeri Okul Öğrencisi Olmadan Önceki Kişilik Özellikleri İle 2. Sınıf Dönemindeki Kişilik Özelliklerinin Karşılaştırılması” isimli tezi yazmış, bir çok farklı konuda (Kişisel Gelişim, Madde Bağımlılığı, Evlilik öncesi ve Eş Seçimi ... vb) eğitimler vermiştir. Bilişsel Davranışçı Terapi eğitim ve süpervizyonunu tamamlamıştır. Herbiri ISST onaylı olan; Şema Terapi, Çocuk ve Ergenler için Şema Terapi, Sağlıklı Yetişkini Güçlendirme eğitimlerini tamamlamıştır. Ayrıca şema terapi ekolünde kendi terapisinden geçmiştir.

Çalışma Alanları

Depresyon

Kaygı

Kayıp ve Yas

Kişilik Bozukluğu

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB)

Öfke Yönetimi

Stres

Tekrarlayan Yaşam ve Kişilik Örüntüleri

Yalnızlık

Yaşam Zorlukları ve Çatışma


Eğitim

Uludağ Üniversitesi

Psikoloji / Lisans

Üsküdar Üniversitesi

Klinik Psikoloji / Yüksek Lisans

Seminerler ve Konferanslar

• Ruh sağlığı çalışanlarına) Şema Terapi Yaklaşımından Sağlıklı Yetişkin Yanımızı Güçlendirme Uygulamaları / ISTT (International Society of Schema Therapy) Eğitmeni; K. Psk. Dr. Sevinç Göral Alkan (Hazine Eğitim) / 24 Saatlik (Kuramsal ve uygulamalı)

• Kişilerarası Danışmanlık Eğitimi / Üsküdar Üniversitesi Prof. Dr. Gökben Hızlı Sayar danışmanlığında Uzm. Psk. Selen Tütüncü /10 Saatlik (Kuramsal ve Vaka Örnekleri Üzerinden)

• Şema Terapi Temel Düzey Uluslararası Sertifikasyon Eğitimi / ISST (International Society of Schema Therapy) Eğitmeni; Prof. Dr. Gonca Soygüt Pekak /42 Saatlik (26 Saat Kuramsal-16 saat Uygulamalı)

• Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi ve Süpervizyonu / Academy of Cognitive Therapy Eğitmeni (Üsküdar Üniversitesi); Prof. Dr. Aslıhan Dönmez / 2016 - 2017 (Klinik Psikoloji Yüksek Lisansı Kapsamında – 2 Yarıyıl)

• Aile ve Evlilik Terapisi / ODTÜ-SEM Eğitmeni; Prof. Dr. Hürol Fışıloğlu / 2013 / 40 Saatlik (Kuramsal ve Uygulamalı)

• Çocuk ve Ergen Şema Terapi Uluslararası Sertifikasyon Eğitimi / ISTT (International Society of Schema Therapy) Eğitmenleri; Dr. Christof Loose Dr. Alp Karaosmanoğlu /54 Saatlik (35 Saat Kuramsal- 19 Saat Uygulama-role play)

• TUBİM Madde Bağımlılığı İle Mücadele Eğitimci Eğitimi / Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi / 2013 – 40 Saat

Bağlanma Stilleri ve Bağlanmanın Önemi Konferansı (2009), Öğr. Gör. Dr. Sait ULUÇ

• Otizm Konferansı (2008), Dr. Cem KINACI

• Psikodrama Konferansı ve Çalıştayı (2007), Prof. Dr. Arşaluys KAYIR

• Evrimsel Psikoloji Konferansı (2007), Doç. Dr. Hakan Çetinkaya

• İntihar ve Risk Değerlendirmesi Eğitimi, Prof. Dr. Mehmet Eskin & Hiwell, 2022

Handan Dilek Arar

Uzman Klinik Psikolog
GÖRÜŞME AYARLA
Lütfen 3 adet tarih seçiniz
Önerilecek Tarihler
Zaman Dilimi:

Daha iyi hissetmeye bugün başlayın

Uygulamayı indirin ve size en uygun psikologla eşleşin. Uzman psikoloğunuzla uyumunuzu görmek için 15 dakikalık ücretsiz ön görüşme yaparak terapi yolcuğunuza başlayın.