Nasıl Hayır Derim?

Bir Cevap Olarak Hayır!

Sağlıklı kişisel sınırlarımızın olması her tür ilişki için oldukça önemli. Bazılarımızın çok katı sınırları varken bazılarımız bir insanla aramızdaki samimiyeti azaltacağı endişesiyle bu sınırları çizmekten uzak durabiliyor. Bu konuyla ilgili farkında olmamız gereken şeylerden biri, her iki durumun da hayır diyememekten ileri geliyor olabileceği.

İstemediği bir davranışla karşılaştığında hayır diyemeyeceğini düşünen biri, bu sebepten kendini korumak için bir mekanizma geliştirerek çok katı sınırlar koyabileceği gibi; hiçbir sınır koymadığı ilişkilerde bu sınırsızlık durumundan rahatsız olmaya başlayanlarımızın, yine hayır diyemediği için bu durumu değiştirememesi de söz konusu olabiliyor.

Sağlıklı kişisel sınırlar koymak için hayır diyebilmek, hayır demenin bencilce bir şey olmadığını fark etmek oldukça önemli. “Hayır!” derken göz önünde bulundurmamızın faydalı olacağı birkaç ipucuna birlikte göz atalım.

Nasıl Hayır Diyebilirim?

Birçoğumuz, bir teklifi ya da isteği kabul etmek istemediğimizde karşımızdaki insanı kırmamak için Hayır! cevabını vermekten çekinebiliyoruz. Hayır diyememenin psikolojisinde aslında bu nezaket yatıyor. Ancak bu nezaketin karşınızdakilerce kararsızlık olarak algılanabileceğini ve ısrara neden olabileceğini unutmayın. Bu durumlarda da hayır diyebilmek mümkün.

Hayır Diyebilmek İçin 4 İpucu

Bu ipuçlarını hayatınızın bir parçası yaparak hayır demenin ve sınır çizmenin sağlıklı ve kibar halini koruyabilirsiniz.

Reddetmeye Hazırlıklı Olun

Karşınızdakinin sizin Hayır!'ınızı sorgulayarak eleştireceğini, hatta onun istediklerini yapmamanız durumunda size hakaret etmeye çalışabileceğini bilmelisiniz. Sizin fikrinizi ya da kararınızı değiştirmeniz için sizinle tartışmaya girebileceği konuları öngörmeye çalışın. Bir arkadaşınız ya da aile üyenizle bu konuşmayı öncesinde canlandırmak faydalı olabilir. Hayır dediğinizde karşınızdaki kişinin öngördüğünüz cevabını, durumu prova ettiğiniz arkadaşınızın söylemesini sağlayın. Bu durumda siz de cevabınızın hala hayır olduğunu belirtmeyi prova edin.

Hayır demenizin o kişiye özel olmayan açık bir nedeni varsa, onu söyleyin. Örneğin, O gün şöyle bir işim var, bu nedenle sana yardım edemem. gibi. Eğer hayır deme nedeniniz karşınızdaki kişinin zor biri olmasıyla ilgiliyse, bunu ona söylemeyin. Nedenini açıklamadan sadece istediği şeyi yapamayacağınızı söyleyin. Hayır deme gerekçenizin onun karakterini işaret etmesi, durumu hiçbir şey söylememekten çok daha kötü hale getirir. Herhangi bir kişiye hayır dediğiniz zaman bir açıklama yapma zorunluluğunuz olmadığını unutmayın.

Gerçekçi Olun

Sakin ve gerçekçi bir tutum içinde olmanız karşınızdaki kişinin daha az öfkelenmesine yardımcı olacaktır. Pozitif ve sakin duygular da dahil olmak üzere, duygular bulaşıcıdır. Bunun için de yukarıda bahsettiğimiz gibi canlandırma oyunuyla  pratik yapabilirsiniz. Bazı insanlar reddedilme durumunda üzülüyor ve manipülatif bir yaklaşımda oluyor olabilir, bu durumda sizi de kendi taraflarına çekmek için duygusal bir zemine getirmek isteyeceklerdir.

Gerçekçi tavrınızla tutarlı davranarak hayır cevabınızda yanlış bir şey olmadığını ve bunun onun ya da bir başkası için gerçekten üzülecek bir şey olmadığını iletebilirsiniz. Bunu söylerkenki ses tonunuz ve beden diliniz sizi sözcüklerden çok daha iyi ifade edebilir. Bu tavrınız hayır diyerek yanlış bir şey yapmadığınıza olan inancınızı ve bunun hayatın sıradan bir parçası olduğu mesajını verecektir.

Saygılı İletişimi Koruyun

Saygı görmek herkes için çok önemlidir, ve bazı insanlar bunun belirtilmesi durumunda reddedilmekle daha barışık olabilirler. Eğer mümkünse duruma uygun ve doğru olmak kaydıyla hayır derken karşınızdakine karşı saygınızı ifade eden bazı sözler söyleyin. Örneğin, “bunu yapmak için gösterdiğin çabaya saygı duyuyorum” gibi bir cümle kurabilirsiniz. Sadece onları övmek için abartılı söylemlerden kaçının ve yalan söylememeye dikkat edin. Konuşmanızda “saygı” kelimesini açıkça söyleyin. Örneğin “bu konuda yardımımı istemenize saygı duyuyorum ve teşekkür ediyorum, ancak ne yazık ki önceden verilmiş bir sözüm nedeniyle müsait olamayacağım” gibi. Bu tutumunuz ona hakaret etme isteğinize direnmenize ve onların hakaretlerine sakince karşılık vermenize yardımcı olacaktır.

Israrlara Karşı Siz de Israrcı Olun

Bazı insanlara hayır dediğinizde, sizi fikrinizi değiştirmeye zorlayabilirler. Hayırınızı bir veya iki kez gerçekçi ve sakin bir dille tekrarlamak konusunda hazırlıklı olmaya çalışın. Ardından konuşmayı bitirmek ya da başka bir konu açmak için çaba gösterebilirsiniz. Konuda oyalanarak onların fikrinizi değiştirmek için tartışmasına veya sizi ikna etmeye çalışmasına fırsat vermeyin. Ses tonunuz ve beden diliniz savunmacı bir yaklaşımda değilse, kendinize güvendiğinizi ve cevabınızın değişmeyeceğini belirtin. Karşınızdaki sonunda pes edecektir.

Herkese hayır deme hakkınız olduğunu fakat bunun için başa çıkmanız gereken seçenekler ve sonuçlar olduğunu kabul etmelisiniz. Eğer hayır demek sizin için güvenli değilse yardım alın ya da bu durumdan tamamen uzak durun. Karşınızdaki kişi sizin hayır’ınız hakkında iyi hissetmeden sohbeti bırakmakta bir sakınca yoktur. Sadece bu cevabı kabul etmek zorunda kalacaklar ve bu şekilde de yaşayabilirler.

Herhangi birine hayır deme hakkına her zaman sahipsiniz. Fakat hayır deme şekliniz ilişkilerinizde büyük bir fark yaratabilir. Yukarıda bahsettiğimiz ipuçları karşınızdaki kişinin isteklerini yapmayacağınızdan dolayı duyduğu üzüntüyü en aza indirmeye yardımcı olabilir. Eğer hayır demeniz karşınızdaki kişiyi fiziksel veya farklı bir tehlikeli davranışa yöneltecekse terapist, avukat veya polis gibi başka profesyonellerden destek alın.


Kaynakça

  1. https://www.psychologytoday.com/us/blog/5-types-people-who-can-ruin-your-life/202109/4-tips-saying-no-narcissist
*Sitemizde bulunan yazılar tıbbi tavsiye içermez ve yalnızca farkındalık yaratmak amaçlıdır. Yazılardan yola çıkarak bir hastalık tanısı konulamaz. Hastalık tanısını yalnızca psikiyatri hekimleri koyabilir.

Daha iyi hissetmeye bugün başlayın

Psikolojik Testler

Ücretsiz ve kolayca çözebileceğiniz psikolojik testler ile kendinizi test edin!
Kendini Test Et