Çift Terapisi Nasıl Bir Süreçtir? - Hiwellapp.com

Çift Terapisi Nasıl Bir Süreçtir?

Bilişsel Davranışçı Terapide Duygusal Yeme
27 Eylül 2021
İş Hayatı İyi Oluş Halimizi Nasıl Etkiler?
21 Ekim 2021

Çiftler, ilişkilerinde çözümlemesi zor belli bir sorunla karşılaştıklarında veya duygusal bir problem yaşadıklarında çift terapisine ihtiyaç duyabilir. Çünkü bu problemler bazen kişileri, kendi başlarına çözemeyeceklerini düşündürecek kadar çıkmazda hissettirebilir. Karşılıklı olarak yıkıcı davranış örüntülerinde çakılıp kalınabilir.

Çiftler arasında yaşanan en büyük sorunlar arasında; güven eksikliği, yakınlıkla ilgili sorunlar, cinsel isteksizlik, iletişim problemleri ve bağlanma korkusu sayılabilir. Çift terapisi, çiftler arasındaki bu ve benzeri sorunların ele alınmasını ve bizzat çiftler tarafından çözüme ulaştırılmasını hedefler. Belli bir sorunun çözümüne odaklanıldığı gibi salt ilişkiye odaklı bir yaklaşım da benimsenebilir.

Bu terapi çeşidinde terapist, çiftler arasındaki konuşmayı yönlendirerek iletişimin iyileşmesine katkıda bulunur. Terapi yaklaşımı, çift terapistinin teorik ve pratik altyapısına göre bir miktar değişmekle birlikte çift terapilerinin ortak paydasını oluşturan genel unsurlar mevcuttur. Çift terapisti son derece objektif bir tutuma sahiptir. Bu sayede adil ve açık bir şekilde partnerlerin sorunlarının çözülmesi için uygun bir ortam sağlanmış olur.

Çift terapisi genellikle karşılıklı suçlamalarla baş etme, iletişim becerileri, çatışmaların çözülmesine odaklanır.

Çift terapisiyle birlikte partnerinizi daha iyi anlayabilir; aynı zamanda kendi davranışlarınızın kaynaklarını keşfedebilirsiniz. Çift terapisi sayesinde, partnerinizin bambaşka yaşantılardan geldiğine ilişkin bir bakış açısı geliştirerek ona karşı anlayışınızı arttırabilirsiniz. Bu yönüyle çift terapisi ilişkideki sorunları çözmekle kalmayıp ilişkiye dair tatmin duygunuzu arttırır.

Amerikan Aile ve Çift Terapisi Birliği tarafından yapılan araştırmaya göre; ankete katılan çiftlerin %97’si çift terapisine ihtiyaç duyduğunu, terapisi devam eden çiftlerin ise %93’ü terapinin çatışmaları çözmek için etkili bir araç olduğunu belirtmiştir.

Çift terapisinden ne beklememiz gerekir?

Çift terapisinde ilk seanslarda genellikle, ilişkinin öyküsü, partnerlerin aile yaşantısı, değerler ve kültürel unsurlar belirlenir. Çift terapisinde; problemleri tanımlama, ilişkinin dinamiği ve örüntülerini çözme, ilişkinin iyileştirilmesi adına gerekli becerilerin edinilmesi ve gerekli durumlarda bunlarla ilgili ödevler yapma gibi bazı adımlardan söz edilebilir. Çift terapisti, gerektiği durumlarda kriz çözümüne yönelik bir müdahalede bulunabilir.

Çift terapisine genellikle çift birlikte katılsa da tek kişinin ilişki problemlerini çözmek için terapiye katıldığı durumlar da söz konusudur.

Hiwell ile bu hizmete siz de ulaşabilir, alanında uzman çift terapistlerinden destek alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başlayın