Stresten Kaçmaya Çalışmanın Yarattığı Kısır Döngü – Hiwell

Stresten Kaçmaya Çalışmanın Yarattığı Kısır Döngü

Yalnızlık Hissine Dair
19 Haziran 2020
Ödevin Psikoterapide Kullanımı
19 Haziran 2020

Birçok insan fiziksel sağlığı üretken bir yaşamın temeli olarak görse de, zihnin vücut üzerindeki kimyasal etkilerini incelerseniz, zihinsel sağlığın fiziksel sağlığınızın itici gücü olduğunu keşfedeceksiniz.

Düşünceler, hayatta kalmanıza ve gelişmenize izin veren seçimler yapmak için durumunuzu değerlendirmenize izin veren, dış dünyayla olan bağlantınızdır. Düşünceleriniz hoşsa, vücudunuz oksitosin, serotonin ve dopamin gibi gevşeme ve refah duygusu yaratan kimyasallar salgılar. Tersine, stresli hissediyorsanız, düşünceleriniz adrenalin, kortizol, histaminler, sitokinler ve güvensizlik ve dehşet hissi yaratan diğer hormonlardan oluşan kimyasal bir ortam yaratacaktır. Bu kaygı duygularını hafifletmek için ise muhtemelen durumu kontrol etmeye çalışacaksınız. Hoş olmayan düşüncelerden kaçamayacağınız veya çözemeyeceğiniz için de, vücudunuz bu kimyasallara gereğinden daha yüksek seviyelerde maruz kalacaktır. Bundan dolayı fiziksel sağlığınız da olması gerekenden erken bozulabilir.

Hepimiz biliyoruz ki hayat kolay degil. Stresten kaçmaya çalışmak, bize ek bir stres daha yaratır. Çoğu stres yaratan etkenden, veya düşüncelerinizden maalesef ki kaçamazsınız. Bunun çözümü ise bu stres yaratan etkenlere ve düşüncelere karşı stratejiler geliştirmek, işlevsel olmayan düşünceler yerine işlevsel olanları koymaktır.

Neslihan Çalışkan
Neslihan Çalışkan
%100 bursla okuduğu Özyeğin Üniversitesi'nde psikoloji lisansını 2016'da onur derecesiyle tamamladıktan sonra, İtalya Bergamo Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans bölümünden 110/110 tam puan ve "distinction" yani en yüksek başarı derecesiyle 2018'de mezun oldu, İtalyan Devlet bursu ve DSU burslarına hak kazandı. The University of Northhampton başta olmak üzere, çeşitli kliniklerde çalışarak pratik tecrübe kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başlayın