Minnettarlık ve Şükran Duyguları Sağlığımız İçin de Faydalı Mıdır? – Hiwell

Minnettarlık ve Şükran Duyguları Sağlığımız İçin de Faydalı Mıdır?

En Kötüyü Düşünmek
19 Haziran 2020
Terapiye başlamak neden bu kadar zor?
19 Haziran 2020

Dün Hakan Türkçapar hoca çok güzel bir yazı paylaştı. İngilizce olan bu yazıyı biraz çevirmeye çalıştım, sizinle paylaşmak istedim. Sinirbilimciler, teşekkür ettiğimizde bunu gerçekten hissedersek daha mutlu ve sağlıklı olduğumuzu keşfetmişler. Minnettarlığımızı ifade etmek sağlığımıza gerçekten iyi geliyormuş. Kaliforniya Üniversitesi’nden Dr. Robert Emmons ve Miami Üniversitesi’nden Dr. Michael McCullough, 2015’te minnettarlığı ifade etmenin fiziksel sonuçlarına baktıkları bir çalışma yayınlamışlar. Çalışmadaki deneklerin üçte birine, hafta boyunca minnettar oldukları şeyleri günlüklerine yazmaları istenmiş. Diğer üçte birine ise, günlüklerine onları memnun etmeyen ve sinirlendiren olayları yazması istenmiş. Grubun son üçte birine, olumlu ya da olumsuzluğa vurgu yapmadan günlük durumları ve olayları yazması istenmiş. 10 haftalık çalışmanın sonunda, minnet duydukları şeyleri yazan grup, diğer gruplara göre yaşamları hakkında daha iyimser ve olumlu hissettiğini bildirmiş. Buna ek olarak, bu grup fiziksel olarak daha aktifmiş ve daha az doktora gitmişler. Ayrıca olumlu ve minnettar hissetmeye odaklanmak uyku kalitenizi iyileştirebilirmiş ve anksiyete ve depresyon riskini de azaltabilirmiş.

Peki ne yapabiliriz? Ben her sabah bunun için meditasyon yapmaya çalışıyorum. Siz de minik bir not defteri alıp uyanınca veya gece uyumadan müteşekkir olduğunuz şeyleri düşünüp bu konuda günlük tutabilirsiniz. Aynaya bakıp, kendiniz hakkında sevdiğiniz bir niteliği ya da yakın zamanda sizi mutlu eden bir şeyi düşünmek için kendinize bir dakika verebilirsiniz. Bu sayede beyninizi yavaş yavaş daha iyimser düşünen bir hale getirebilir, kendinizi daha iyi hissetmeye başlayabilirsiniz. Kendinize ve etrafınıza kadar çok şükran gözüyle, minnettarlıkla bakarsanız, mutlu olmak için o kadar çok sebep bulabilirsiniz. Bu iyimser, enerjik ve huzurlu ruh haliniz, etrafınızdaki insanlara da yansıyacaktır.

Neslihan Çalışkan
Neslihan Çalışkan
%100 bursla okuduğu Özyeğin Üniversitesi'nde psikoloji lisansını 2016'da onur derecesiyle tamamladıktan sonra, İtalya Bergamo Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans bölümünden 110/110 tam puan ve "distinction" yani en yüksek başarı derecesiyle 2018'de mezun oldu, İtalyan Devlet bursu ve DSU burslarına hak kazandı. The University of Northhampton başta olmak üzere, çeşitli kliniklerde çalışarak pratik tecrübe kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başlayın